Sivu 1/2

Ilmastonmuutos ja Belarus

Lähetetty: 21 Marras 2007, 18:54
Kirjoittaja majer
Kannattaako kärsiä huonoa omaatuntoa kun käynnistäessäni Belkkua kylmiltään se puskee vahvasti sinistä savua.Samaten kun painan kaasun pohjaan maantielle päästessäni niin sininen savu täyttää tienoon.
Siis saastutan ympäristöäni kun ajelen vanhalla traktorilla.

Lähetetty: 22 Marras 2007, 16:58
Kirjoittaja =MTZ=
Kannattaa seurata syökö moottori miten hirveästi öljyä, sekä myös tarkistaa suuttimet sekä pumpun ajoitus. Sinuna olisin huoletta ilmanstonmuutoksessa, valtameristä kun käytännössä lähestulkoon kaikki hiilidioksidi tulee.

Lähetetty: 22 Marras 2007, 18:17
Kirjoittaja Torsti
Se on tuolle belaruksen etukammiokoneelle melkein ominaisuus tuo savutus kylmänä, ehkä tuon sinisen takia voisi kuitenkin tarkistella -MTZ- mainitsemia paikkoja.

Ajelet nyt vanhalla traktorilla, mutta vaikka vaihtaisit uuteen niin ei se uusi traktorikaan päästöittä synny. Toisekseen lentokone pörrätessään jossain eksoottisissa maissa tuottaa varmaan enemmän päästöjä kuin sinun belaruksesi on olemassa oloaikanaan tuupannut pakoputkestaan :D

Vaikea sanoa sitä että kannattaako kärsiä huonoa omatuntoa. Ehkä, eihän öljyn polttamisesta tulevat päästöt ilmastoon kuulu, ja vauhdittavat osaltaan sitä valtameristä vapautuvaa hiilidioksidia.

Lähetetty: 23 Marras 2007, 10:49
Kirjoittaja Vilske
Mun 505:seen tekee yksi västäräkki pesän joka vuosi, olipa yhden kk seisomassa kone poikasten takia :)
Eiköhän se silloin osallistunut päästötalkoisiin ihan tarpeeksi :lol:

Kuva

Lähetetty: 24 Marras 2007, 09:28
Kirjoittaja jymmi
eiköhän tuo lentotoiminta saastuta huomattavasti enemmän kun kaikkien suomessa olevien belaruksien savut

Lähetetty: 24 Marras 2007, 09:44
Kirjoittaja Velu
Oli jossakin ylen ohjelmassa mielenkiintoinen vertaus. Lentomatka Australiaan per matkustaja päästää yhtä paljon hiilidioksidia ilmakehään kuin työmatkat henkilöautolla 20km/suunta seitsemän vuoden aikana!

Lentomatka intiaan päästi saman verran kuin kolmen vuoden työmatkat. Jos siis haluaa säästää luontoa, niin kotimaan matkailu on se väline.

Lähetetty: 24 Marras 2007, 18:16
Kirjoittaja =MTZ=
Käytännössähän koneesta ei oteta läheskään koko matkan aikana täysiä tehoja, käytännössä vain nousussa. Otetaan tarpeeksi korkeutta ja liukumalla sitten kohti päämäärää.

Lähetetty: 25 Marras 2007, 09:06
Kirjoittaja Velu
Eikö se lopputulos ole kuitenkin joka ratkaisee. Voihan lentokoneella ajella vaikka kuinka taloudellisesti, mutta jos lopputulos on tuo, niin ei se oikein ympäristöteolta vaikuta.

Lähetetty: 25 Marras 2007, 16:53
Kirjoittaja majer
Torstin kanssa olen vähän samaa mieltä että uuden auton tai traktorin valmistuskin saastuttaa.Jos ostat uuden koneen ja annat vanhan vaihdossa niin kohta joku ajelee sun vanhalla ja itse ajelet uudella mikä kuitenkin aiheuttaa päästöjä vielä jonkinverran.Mielestäni on taloudellisinta ja ekologisinta jos puhutaan autoista ,käyttää vanha aivan loppuun ja romuttaa se ja hankkia vähän käytetty tilalle mistä kalleimmat eurot on jo kuluneet pois.

Lähetetty: 25 Marras 2007, 22:11
Kirjoittaja Jones
Samaa mieltä minäkin, kaikilta osin.

Lähetetty: 05 Joulu 2007, 22:56
Kirjoittaja MTZ
Vilske kirjoitti:Mun 505:seen tekee yksi västäräkki pesän joka vuosi, olipa yhden kk seisomassa kone poikasten takia :)
Eiköhän se silloin osallistunut päästötalkoisiin ihan tarpeeksi :lol:
Jaaha en ole ainoa kenen Belaruksen pellin alle pesän vääntää.
Kesällä löysin myös västäräkin pesän 501:sen pellin alta tosin oli edempänä.Siirrettiin pesä munineen turvallisempaan paikkaan kun oli pakottavaa tarvetta ajaa.
Viikon seisoskelun jälkeen tekivät toisen pesän :shock:
Ens keväänä klapi savotan jälkeen en sammuta lainkaan josko sitten eivät pesiytyisi.

Lähetetty: 05 Joulu 2007, 23:06
Kirjoittaja Vilske
Kieltämäti on tullut mieleen että missäs västäräkki viettää talvilomansa, oliskohan belkku jo sieltä tuttu :)

Lähetetty: 05 Joulu 2007, 23:15
Kirjoittaja MTZ
Niinpä kun oli tuossa saaressa tehtyjä vehkeitäkin tosin on niin ahtaat konehuoneet ettei sinne mitään sovi rakentamaan :D

Lähetetty: 06 Joulu 2007, 13:39
Kirjoittaja Torsti
Se on kyllä erittäin kodikas tuo belaruksen lohko, laitan kuvankin:
http://www.belkku.fi/kodikas.JPG

Lähetetty: 09 Joulu 2007, 10:26
Kirjoittaja anglia67
Vilske kirjoitti:Mun 505:seen tekee yksi västäräkki pesän joka vuosi, olipa yhden kk seisomassa kone poikasten takia :)
Eiköhän se silloin osallistunut päästötalkoisiin ihan tarpeeksi :lol:

Kuva
merkkiuskollinen västäräkki :lol: