Sivu 1/1
Tienvarsiniittokone MTZ-sovituksella
Lähetetty: 24 Marras 2007, 12:51
Kirjoittaja Pienviljelijä
Kun aihe ja kuva menivät hieman hukkaan eri viestiketjussa tässä asia vielä uudestaan konepalstalla. Mielenkiintoinen kamppe tienvarsiurakointiin (Mozyirskin konetehdas/hinta Valkovenäjällä noin 5 600 euroa):
http://www.vpole.ru/users/bigfoto.php?foto=1509
Tehdas valmistaa muitakin mielenkiintoisia työkoneita ja lisälaitteita. Tässä tehtaan linkki, joista yhteystiedotkin käyvät ilmi:
http://www.mozyrmash.by/
Lähetetty: 24 Marras 2007, 18:55
Kirjoittaja Torsti
Muistuipa tästä mieleen minskissä maatalousnäyttelyssä nähty tienvarsienniittolaitteisto. Traktorisovitteisia niittokoneita oli muutamia erilaisia, mutta sitten oli se varsinainen ihmetys:
Kaksi tai loppupelissä kolmepyöräinen kone, jossa oli kolme puomia ja etunostolaite. Edestäpäin lähtien oikealla oli koneessa kaksi lautasniittokonetta: toinen etunostolaitteessa ja toinen puomiston päässä. Koneen puolivaiheissa oli samanlainen puomi kuin niittokoneella, mutta siinä oli tukipyörä! Kummempaa vastapainoa ei ollut. Sitten oli vielä takana yksi puomi jossa oli haravakone -saa niitetyt vieläpä karholle, ihme ettei ollut vielä paalainta perässä
Herää vaan semmoinen kysymys että kuka tuolla ajaa, ja montako kuskia yleensäkkin tarvitaan

Lähetetty: 24 Marras 2007, 19:15
Kirjoittaja Pienviljelijä
Torsti kirjoitti:Muistuipa tästä mieleen minskissä maatalousnäyttelyssä nähty tienvarsienniittolaitteisto.
Herää vaan semmoinen kysymys että kuka tuolla ajaa, ja montako kuskia yleensäkkin tarvitaan

Siitä vehkeestä ei ole aavistusta, mutta tuo Mozyirskin tehtaan kamppe on jo
kunnon työkalu, varsinkin silloin kun siihen pannaan 1-vipujärjestelmä.
Lähetetty: 25 Huhti 2008, 18:49
Kirjoittaja Pienviljelijä
Joko joku toi tuon vehkeen Suomeen? Kesä on tulossa ja tienvarsiniitot sen matkassa. Olisiko Minskiin matkaajien hommaa ottaa meidän puolestamme selkoa tuosta työkalusta? (vaikka päätä hieman kivistää..):
http://www.vpole.ru/users/bigfoto.php?foto=1509
Lähetetty: 27 Huhti 2008, 09:44
Kirjoittaja Rimuli
Agrikymin pihalla taitaa ola vastaava kampe hieman käytettynä, merkkiä en tullut katsoneeksi.
Lähetetty: 27 Huhti 2008, 11:06
Kirjoittaja Vilske
Taitaa olla jopa uusi mutta taivasalla ollut muutaman vuoden Agri-Kymillä.
Hintaa pitivät sillä sen verran ettei tullut kauppoja
