Tässä nyt pääsi unohtumaan ihan tykkänään yhestä rojektista raportointi. Ei nyt ihan belarukseen liity, mutta hyvä traktori tämäkin. Eli siis Fordson Super Major vuosimallia 1964. Viimesiä lajissaan, kyseisessä yksilössä vielä nopeamman mallinen perä, ruuvaamattomana kulkee 38km/h. Kyseinen traktori on ollut aiemmin suvun omistuksessa ja sattuman kaupalla se päätyikin sitten meille. 2010 sille tehtiin sitten perusteellinen remontti, tarkoituksena ei tosiaankaan ollut tehdä täysin alkuperäistä vastaavaa, vaan sen näköinen ja käytönnöllinen pihatraktori. Omasta mielestäni onnistuttiin ihan näppärästi. Lisätietoa ja kuvia projektista löytyy saman vuoden koneviesti- lehdistä.
Maalausurakka eteni hyvää vauhtia, kiitos suotuisan sään ja lämpimien öiden.
Itse otin varaosabelkusta hytin pois ja seuraavaksi lähtee lokasuojat, konepelti ym. Tarkoitus olisi tehdä jonkinlainen käyttöentisöinti T40:lle. Pientä parantelua ja sen semmosta. Klapejakin tulee tehtyä mitä muilta töiltä kerkeää ja jaksaa.
T-40 -68 ml.1500h (käytössä), T-40 -69 ml.4000h (varaosakone, ollut suvussa uudesta asti)
"Belarus peloton, varma ja valoton"
Rakentelin T40 koko pakoputkiston uusiksi = ehjä pakosarja, uudet mutkapalat ja suora 2½" putki. Vanha pakosarja oli revennyt, kamalasti hitsailtu ja äänenvaimennin oli samaa rujoa sarjaa. Nyt tuli siisti, kuvia tullee myöhemmin
Ainiin, voimaakin tuli huomattavasti lisää, tais olla vanha putki aika pahasti tukossa.
T-40 -68 ml.1500h (käytössä), T-40 -69 ml.4000h (varaosakone, ollut suvussa uudesta asti)
"Belarus peloton, varma ja valoton"
Vuosien ja kiireiden myötä oli tullut hieman laiminlyötyä 521:n huoltoa, eilen vaihtelin siihen sitten öljyt moottoriin ja pumppuun, sekä putsasin lingon. Ei mielestäni ollut mitenkään älyttömän huonossa hapessa, vaikkakin pari kolme milliä sitä karstatöhkää oli seinämille kertynyt. Puulastalla raaputtamalla lähti. Tänään otin sitten projektiksi vähän ryhdistää samaisen traktorin kaasuvivustoa, jalkakaasusta kun ei oikein saanut täysiä kierroksia, tuntui olevan niin paljon väljää ja muutenkin koko systeemi tuntui vähän rempulalta. Viaksi selvisi hytin alla olevan poikkitangon syyrehko aksiaalinen välys. Ei muuta kuin holkkia vain kehiin, niin jopas ryhdistäytyi. Hieman piti lyhentää käsikaasun tankoa, jotta koneen sai sammumaan.
Samalla tuli sitten pestyä vähän kalustoa. Se hyvä puoli on vuotavassa hydrauliikassa, että ainakin maalipinta säilyy uudenveroisena
Tulipa tässä nyt ajankohtaiseksi, näin iltojen pimentyessä, laittaa mtz-50:n sähköjä uuteen uskoon. Ajovalojen toimimattomuus johtui vuosimallin 1966 neuvostoliittolaisen katkaisijan kosketinpintojen pienimuotoisesta hapettumisesta. Vilkutkin toimivat, korjautui uudella releellä. Työvalon sai toimimaan uusimalla johdon. Kun nämä eivät vielä riittäneet, piti vielä laittaa ohjaamon kattovalo toimintaan. Ainoa vika oli lähestulkoon puhkisyöpynyt kannan kosketinkieli ja vuosimallin 1966 polttimo. Nytpä ei tule mieleen mitään kohtaa koko traktorista mikä ei toimisi. Valojen kannalta ainoana puutteena olisi alkuperäinen kojetaulun valo, sekä vilkkuviiksi. Voivat olla etsimisen takana. Mutta mikäli joltakin kyseiset artikkelit löytyvät joutilaana, voi tehdä tarjouksen.
Meillä on ilmeisesti alkuperäisessä kunnossa T40:n valot ja kytkimet, ainoastaan vilkut ei toimi kun niitä katselin Tarkoitus olis vähän rakennella parempaa työvalaistusta, eteen pistää uudet umpiot xenoneineen ja sen semmosta
T-40 -68 ml.1500h (käytössä), T-40 -69 ml.4000h (varaosakone, ollut suvussa uudesta asti)
"Belarus peloton, varma ja valoton"
Kerhon pojat olivat mulla syyshommissa, kyntöä, lannanajoa ja ojitusta mistä on tää video taltioituna
Kiitos pojat taas avusta http://www.youtube.com/watch?v=lAvzbux8VgA
Jokapäivä työkaluna Belarus
505 1983
920S 2002
952GL 2003 "Belaruksen hallinta on helpointa siihen suuntaan mihin se on jo menossa" Kerho facebookissa
50.sen ohjaustehostimen suodattimenpurku putsaus ja kasaus nyt taas suodattaa,
sekä uudet johdot akulta startille, alkoi huomattavasti pirteämmin pyörimään startti ei enää ahdista johdoista
aja millä ajat mutta belaruksella ajat varmimmin
belarus mtz 50 vm 69
Hiace 2.4 4x4 99
Transit 2.5 91
Vectra 1.8 95
useita kanarotuja ja 5x suomenvuohia
Siberiahysky ja labbis.