salamarauta belkkuun

keskustelu kaikista koneista ja vehkeistä

Valvoja: pelarusmaisteri

arsmu
Viestit: 15
Liittynyt: 11 Elo 2011, 09:51

salamarauta belkkuun

Viesti Kirjoittaja arsmu »

Olis hakusessa se jännitteenvaihdinrele. Haiskelin itäsuomensivuilta, mutta kun en osaa tuota kieltä niin en päässyt selville minkänäköinen rele se on. omasta poistettu ja muutettu 12 volttiseksi. Nyt tekisi mieli palauttaa takaisin startti 24:seksi. Itsellä on alkuperäinen startti, muista varusteista en tiedä. Minkähän hintaisia releet ovat? Kannattaako vaihtaa takaisin?
Nikuzai
Viestit: 406
Liittynyt: 17 Tammi 2011, 22:08
Paikkakunta: Suomussalmi

Re: salamarauta belkkuun

Viesti Kirjoittaja Nikuzai »

Ite en lähtisi muuttamaan, oma 952Gl ruukaa ladata huonosti toista akkua ja tappaa herkästi sitten sen toisen :roll:

Jos et kovilla pakkasilla sotien aikuisella startilla käyntiin laita niin näkisin paremmaksi olla 12v.
952Gl isme 140L kuormain
er3004
Viestit: 341
Liittynyt: 02 Syys 2007, 07:09
Paikkakunta: Kanta-häme

Re: salamarauta belkkuun

Viesti Kirjoittaja er3004 »

arsmu kirjoitti:Olis hakusessa se jännitteenvaihdinrele. Haiskelin itäsuomensivuilta, mutta kun en osaa tuota kieltä niin en päässyt selville minkänäköinen rele se on. omasta poistettu ja muutettu 12 volttiseksi. Nyt tekisi mieli palauttaa takaisin startti 24:seksi. Itsellä on alkuperäinen startti, muista varusteista en tiedä. Minkähän hintaisia releet ovat? Kannattaako vaihtaa takaisin?
Minulla on ylimääräinen uusi salamarauta, kun ostin hätäpäissäni, mutta vika ei ollut siinä, vaan monikanavaliitin konehuoneen ja hytin väliltä
oli irti. Saat sen aseveli hinttaan, eli mitä haluat siitä maksaa. soittele jos kiinnostaa. 0400783898
Minulla ei ole ollut lataantumis onkelmia akkujen kanssa. Ensimmäiset akut vaihdoin viidentoista käyttövuoden jälkeen, kun jouduin jättään
talvella traktorin metsään, ei vielä silloinkaan ollut mitäänväsymisen merkkejä akuissa.
Torsti
Viestit: 959
Liittynyt: 24 Heinä 2007, 19:45
Paikkakunta: Jämsä
Viesti:

Re: salamarauta belkkuun

Viesti Kirjoittaja Torsti »

Nikuzai kirjoitti:Ite en lähtisi muuttamaan, oma 952Gl ruukaa ladata huonosti toista akkua ja tappaa herkästi sitten sen toisen :roll:
Tämä ominaisuushan ei ole vanhemmissa belkuissa (800-sarja) ihan niin paha, kuin noissa uudemmissa, joissa akkujen lataus on järjestetty eri tavalla.


Mutta on se 12 voltin systeemi kyllä yksinkertaisempi, ja jos investoi kunnollisen alennusvaihteellisen startin, niin ei pitäisi käynnistyvyydessä juuri hävetä 24 voltin perinteiselle startille.
Minski traktor paras traktor!
kimmoa
Viestit: 731
Liittynyt: 31 Heinä 2007, 21:13
Paikkakunta: Sievi

Re: salamarauta belkkuun

Viesti Kirjoittaja kimmoa »

Kyllä häviää!

24V:n orkkissysteemillä lähti omin avuin useita kertoja käyntiin lämmittämättä 15:n asteen pakkasessa. 12V alennusvaihdestartilla ei -5:stäkään puhettakaan ilman lämmitystä.
m_kane
Viestit: 230
Liittynyt: 29 Maalis 2012, 10:22

Re: salamarauta belkkuun

Viesti Kirjoittaja m_kane »

Vähän jos sähkötekniikkaa tuntee, niin voi helposti todeta että 24v startti on lyömätön etu talvella. Käytännössä startissa on tuplateho verrattuna 12v järjestelmään.

Pakkasella ongelma on akun sisäinen vastus, joka kasvaa kun lämpötila laskee. Tällöin starttijännite laskee. Kahdella akulla (24v) starttaukseen tarvittava virta puoliintuu, jolloin akun sisäinen vastus vaikuttaa 50% vähemmän. Samoin muut johtimissa jne. tapahtuvat häviöt ovat pienemmät.

Samasta syystä sähköverkossa käytetään 230v eikä 12v.

En oikein keksi mitä etua on alennusvaihteesta. Sähkömoottori voidaan käämittämällä saada pyörimään sitä kierroslukua, mitä halutaan. Hyötysuhde on myöskin yli 90%, joten siitäkään ei etua ole saatavilla. Sähkömoottorin vääntö on myöskin lähes vakio koko kierrosalueen läpi.

Luulisi, että alennusvaihde olisi käytössä yleisesti autoissa, jos siitä saisi merkittävää hyötyä.

Belkun 800-sarjassa akut on rinnakkain normaalisti, ja startatessa sarjassa. Eli akut latautuu rinnakkain. Ei pitäisi eikä tule ongelmia latauksen kanssa.
Jos akkuja ladataan sarjassa, niin ne tahtovat mennä epätasapainoon. Akut myös pitää olla täsmälleen samanlaisia, samankuntoisia, ja niitä täytyy purkaa samassa suhteessa. Rinnan ladattaessa näitä ongelmia ei ole.
kimmoa
Viestit: 731
Liittynyt: 31 Heinä 2007, 21:13
Paikkakunta: Sievi

Re: salamarauta belkkuun

Viesti Kirjoittaja kimmoa »

Noin se menee. Moottorin käynnistämiseen tarvitaan tietty teho ja se lähtee akusta, oli alennusvaihde eli ei. Itselläni tuon 12V alennusvaihdestartin valintaan vaikutti se, että konetta ei tarvitse käytännössä koskaan saada ilman roikkaa käyntiin, ja alkuperäisestä systeemistä meni toinen akku paskaksi. Tuo pikkustartti oli paljon halvempi ostaa kuin 2kpl isoja akkuja.

Teoriassa tuplajännite antaa nelinkertaisen tehon mikäli akun sisäinen vastus ei sitä liikaa rajoita. P = U^2/R. Tuosta kaavasta sen näkee.
m_kane
Viestit: 230
Liittynyt: 29 Maalis 2012, 10:22

Re: salamarauta belkkuun

Viesti Kirjoittaja m_kane »

kimmoa kirjoitti:Teoriassa tuplajännite antaa nelinkertaisen tehon mikäli akun sisäinen vastus ei sitä liikaa rajoita. P = U^2/R. Tuosta kaavasta sen näkee.
Itse asiassa ei.
Jos startti on vaikkapa 4kw, niin virta 12v systeemissä on 4000w/12= 333A, ja 24V systeemissä puolet, eli 4000w/24= 166A.
Jos akun sisäinen vastus on vaikkapa 0.01ohmia, niin jännitehäviö 12 systeemissä on 0.01x333A=3.33V, eli startille jää 8.7V. 8.7Vx333A=2900W
24v systeemissä taas 0.02x166A=3,32V, joten startille jää 20,7V. 20.7x166A = 3436W

Tossa tietysti ei ole otettu huomioon sitä, että jännitteen laskiessa myös startin ottama virta pienenee, joten nuo luvut ei ole ihan todenmukaiset, mutta kuitenkin sinnepäin, eli 24v startti hyötyy todellisuudessa enemmän. 12v moottori ei ehkä noin alhaisella jännitteellä jaksa pyörähtää ollenkaan.

Lisäksi iso huomioon otettava asia on, että kaikki liitokset jne aiheuttaa ylimenovastusta, ja ne vaikuttaa 24v järjestelmässä huomattavasti vähemmän kuin 12v.

Teho nelinkertaistuisi, jos käytettäisiin 24v järjestelmässä 12v starttimoottoria.
kimmoa
Viestit: 731
Liittynyt: 31 Heinä 2007, 21:13
Paikkakunta: Sievi

Re: salamarauta belkkuun

Viesti Kirjoittaja kimmoa »

Jos R pysyy vakiona, jännitteen tuplautuminen aiheuttaa myös virran tuplautumisen ja sitä kautta teho kyllä nelinkertaistuu. Perusfysiikkaa. Jos lasket kuten tuossa lasket niin R tietenkin muuttuu, koska startit on nimellisteholtaan samoja.

En ajatellut startin vaihtoa enkä laskenut sitä noin. En edes tiedä tuon 12V:n startin nimellistehoa.
m_kane
Viestit: 230
Liittynyt: 29 Maalis 2012, 10:22

Re: salamarauta belkkuun

Viesti Kirjoittaja m_kane »

kimmoa kirjoitti:Jos R pysyy vakiona, jännitteen tuplautuminen aiheuttaa myös virran tuplautumisen ja sitä kautta teho kyllä nelinkertaistuu.
Joo, siksi mainitsinkin että jos käytetään 12v starttia, niin tällöin käy just noin. Mut 12v startti ei mahda kovin pitkään kestää 24v jännitettä.

Tärkein pointti lienee, että 24v järjestelmä on selvästi parempi kuin 12v.
Rokressi
Viestit: 459
Liittynyt: 28 Marras 2007, 11:23
Paikkakunta: Juuka

Re: salamarauta belkkuun

Viesti Kirjoittaja Rokressi »

Taitaa muuten olla Belkun 12V ja 24V alkuperäisstartit sisuksiltaan samat lukuunottamatta hiilisiltaa ja solenoidia. Oikaiskaa jos muistan väärin :)
Ikinä ei tiedä kumpaan suuntaan keulan viskaa kun jarrua painaa!
Ep_konen11
Viestit: 5
Liittynyt: 28 Joulu 2011, 14:02

Re: salamarauta belkkuun

Viesti Kirjoittaja Ep_konen11 »

Kyllä se mun mielestä oli niin.
m_kane
Viestit: 230
Liittynyt: 29 Maalis 2012, 10:22

Re: salamarauta belkkuun

Viesti Kirjoittaja m_kane »

Jos se tosiaan on sama startti, niin sillon sen teho tosiaan nelinkertaistuu. Aikamoinen ero käynnistyvyydessä pakkasilla, veikkaan! :shock:
kimmoa
Viestit: 731
Liittynyt: 31 Heinä 2007, 21:13
Paikkakunta: Sievi

Re: salamarauta belkkuun

Viesti Kirjoittaja kimmoa »

Jostain muistelen minäkin kuulleeni että startit ois samoja bendixiä lukuunottamatta, mutta varmaksi en tiedä.

24V:n systeemissä saisi myös reteoista ihan eri luokan tehot ilman että tarvitsisi ostaa erikseen tehovahvistimia. Teoriassa n. 60W/kanava neljään ohmiin. Kyllä sillä jo uutiset kuulisi. :lol:
m_kane
Viestit: 230
Liittynyt: 29 Maalis 2012, 10:22

Re: salamarauta belkkuun

Viesti Kirjoittaja m_kane »

kimmoa kirjoitti:Jostain muistelen minäkin kuulleeni että startit ois samoja bendixiä lukuunottamatta, mutta varmaksi en tiedä.

24V:n systeemissä saisi myös reteoista ihan eri luokan tehot ilman että tarvitsisi ostaa erikseen tehovahvistimia. Teoriassa n. 60W/kanava neljään ohmiin. Kyllä sillä jo uutiset kuulisi. :lol:
Onko noita 24v soittimia muuten olemassa? Vai onko kaikki jännitteenalentajan perässä työkoneissa?

Tosiaan boostervahvistin hyötyisi tosta merkittävästi, vrt 15W -> 60W.
Vastaa Viestiin